photos by i99yCAM
EDI KLEMENČIČ aka EDDY THE FISH ali nekdo, ki se nama je izmikal kot riba
Energičnost in radoživost začutiš že po prvih izrečenih besedah. Njegovo delo je povezano z ljudmi, prav te ima najraje poleg haus glasbe, ki jo vrti po klubih po Sloveniji,in tujini. Ekstrovertiranost in iskrivo izražanje ter značilna govorica telesa s prodornim pogledom vam prikažejo človeka, ki opravlja svoje delo z ljubeznijo, saj ljudem posreduje neznansko domačnost in veliko pozitivnosti. Kar sam pravi za nekatere »nore«uveljavljene dj-je, bi lahko mirno »očitali« tudi njemu: Livin la vida loca. Ko vrti ima rad mir in ga vrže iz tira, če mu kdo slučajno zmakne iglo. 3
-letni Koprčan, lokalpatriot v večih pogledih, oktobra se bo vpisal na študij humanistike v Kopru, pred kratkim pa je sodeloval v novem albumu Tinkare Kovač. »Na začetku sem si želel vrtet od nedelje do nedelje«, poudarja to pa se še danes ni spremenilo le da je med željo in špili vgrajen filter za kvaliteto. V njegovem imenovalcu je glasba, števec pa se spreminja. »Stalno bizy bizy, rad funkcioniram če mi gori rdeča lučka, ne maram lenobe in statike,« in dodaja: »Sem bizzy kot London.«
align=left>Danes boš vrtel z Aleksijem v Subu na afterpartiju Mortadelijade. Kako boš izkoristil svoj čas?
Nikoli se ne pripravljam, kar mislim da je značilno zame. Plate imam še od sobote, ko sem rolal v Izlakah, niti ne vem, če so še v pravih ovitkih. Ne maram pripravljenih setov, kupujem toliko plošč, da tudi če bi se hotel pripravit, ne bi zneslo s časom. Za plošče zapravljam res ogromno denarja.
Kje jih pa kupuješ?
Večinoma v Ljubljani in Londonu. Prej sem jih tudi v Italiji, ampak zadnje čase vedno manj, ker me italijanska produkcija ne zadovolji. Čeprav sem včasih tam veliko ustvarjal, mi sedaj ni všeč. Vseeno sem ohranil veliko prijateljev in nenazadnje sem tam izdal tudi svoje prve tri komade. Italija je tako velik glasbeni prostor, da so produkcijsko zaprti v svoj čevelj.Imajo pač za njih značilen sound, kar producirajo je njihova zgodba, ki meni zadnje čase ne pove nič.
Kako bi primerjal našo sceno z italijansko…
Največji problem je,da je Italija tako velika država, da je glasbeno samozadostna in zato ji ni potrebno sprejemati nekih tujih trendov. Njihova produkcija je tipično italijanska,kar ne pomeni evropska ali svetovna ampak italijanska in zaradi tega primerno komercialna.Skoraj vsi v svetu uveljavljeni Italijanski dj-ji ne živijo v Italiji ampak v tujini. Italijansko klubsko sceno pa so hendikepirali, s tem ko so jim določili, da se morajo partiji brezpogojno zaključiti ob štirih zjutraj Izjeme so samo poletna letovišča ali kakšni večji eventi, kjer pridobijo namensko dovoljenje. Ljudje ki obiskujejo klube so večinoma podobni, kar se opazi tudi v AG, kjer videvaš ljudi iz Milana, Padove... Morda se je treba tudi vprašati, zakaj prihajajo k nam, mogoče tudi zaradi omejitve ali ker ne dobijo česa drugega doma. Je pa res, da so se tam stvari začele dogajati veliko prej, Ko sem bil še mulo, smo stalno žurali pri njih: Venezia, Riccione...
Kaj ti bolj ustreza: majhne zaključene družbe, intimni lokalčki ali veliki eventi, industrijske hale?
Jaz rad vrtim, sploh ni pomembno za koliko ljudi, ni pomembno če je prostor majhen ali velik. Glede tega se sploh ne obremenjujem.Glavno je, da imam dva gramofona, eno mešalko in dovolj dober sound, pa sem zadovoljen. Pred leti sem vtrel veliko bolj vokalen house, ki pa mislim da res ne sodi v hale. Produkcija je zelo zahtevna, zvočni spekter je zelo širok in mislim, da se v velikih prostorih to porazgubi v odmevih.
Kakšne tendence si lahko obetamo pri nas?
Glasba je dobra in slaba, stvar okusa pač. Mislim, da predalčanje ni preveč pametno. Veliki dji, tisti, ki so res pomembni v svetu se požvižgajo na predalčkanje znotraj neke zvrsti,bistvo je da se vrti dobra glasba!. Zlasti pri all night setih se pozna domišlija in občutek za glasbo tistega, ki vrti. Dji z ravnim stilom ponavadi ne navdušujejo.
align=right>Kaj pa ti: kdaj si začel s tvojim stilom, kako si ti uspel?
Začel sem pred desetletjem v Elitu, nekem malem klubu v Kopru. Vsi so se nas bali, lastnik je zgubljal lase. Mi smo pa žgali po svoje »tisto muziko« in folk se je smejal. V srednji smo še poslušali glasbo osemdesetih o kateri kritiki pravijo, da je najslabša v zgodovini. Poslušal sem vse pop osladnosti, ko pa je prišla k nam elektronska glasba sem vse ostalo »skenslal«.
Še danes?
Nikakor ne. Delam na radiu in moram poslušati vse zvrsti, kot zahteva služba. V privatnem času poslušam samo določene stvari, ne poslušam rocka, popa... Zdaj se bo kdo smejal, ampak zelo rad imam chillout kompilacije, zlasti ko se vozim naokoli.Ta stil mi je včeč, za mojo dušo.
Na zadnjem cd-ju Tinkare Kovač si naredil remiks, kako je prišlo do glasbenega sodelovanja?
Midva se glasbeno spoštujeva, ona je marljiva deklica, pri kateri cenim, da je študirala glasbo.
Svoje stvari dela suvereno in me je vprašala, če bi ji naredil remiks za edini instrumentalen komad na njenem albumu Astor caffe. Jaz pa sem z veseljem sprejel, nisem niti hotel niti želel narediti haus komada, ker ne bi bil skladen z njenim konceptom, zato je bolj podoben ……presodite sami,skratka ustvarjen po moji viziji.
Kaj pa sodelovanje z Laro Baruco, s katero vodiš oddajo Shock Clubbing na TV Koper-Capodistria, ki se je zdaj prebila na nacionalko?
Nikoli se nisva pogovarjala o čem konkretnem mislim na remikse, čeprav mislim, da sva že našla nekaj skupnega,oddajo. Mene niso nikoli zanimali prisiljeni remiksi. Oddajo vodiva že šest let, šele sedaj, ko je prišla na nacionalko pa ljudje vejo zanjo, smešno ne?
Te ljudje na cesti prepoznajo, glede na to, da delaš na televiziji in da si dj?
Ne vem, pravzaprav ne opazim, ker ko hodim in se vozim naokoli živim v svojem svetu, razmišljam o svojih stvareh. Nekateri ljudje me gledajo, nevem zakaj, morda zato, ker sem jim čuden. Dj pa lahko ohrani v vsakdanjem življenju svojo zasebnost. Ni zvezda kot frontman rockovske skupine, je pa zvezda v klubu. Morda tudi zaradi tega, ker ima pop in rock glasba večjo medijsko podporo kot elektronika. V zadnjem času se to spreminja, npr. tudi Videospotnice so ukinile embargo na elektronske spote. Dj v spotih nikoli ne nastopajo v prvi osebi, rockerje pa ljudje gledajo večkrat dnevno in si jih tako zapomnejo.
Kdo je bolj izpostavljen v klubu, dj ali sama glasba, ki jo vrti?
Ljudje so različni. Eni pridejo v klub, da bi poslušali točno določenega dj-ja, drugi pa samo zato, ker jim nekdo reče, da je v tem klubu dobro in ne vedo niti kakšna glasbe se vrti niti kdo je dj, tretji pa pridejo v klub, ker nimajo kam drugam. Na partije hodijo ljudje, ki plačajo kart