WOODSHOCK 2008 - kratki opisi nastopajočih

STEVE ANGELLO (SIZE Records) SW
Kdo še ni slišal za Švedsko hišno mafijo v postavi Eric Prydz, Axwell, Sebastian Ingrosso in Steve Angello? Tetoviranega ljubitelja avtomobilov in nepopravljivega šaljivca Steva, potomca grškega očeta in švedske mame, zagrizenega zbiralca športnih copat, ki je v najstniških letih po Stockholmu s prijatelji razstreljeval volve in jahte, klubski mediji uvrščajo med najvplivnejše ljudi v globalni glasbeni industriji, Mixmag pa ga je kronal za naslednika Ericka Morilla. Pri 25. letih je Steve lastnik štirih založb, slovi kot eden tehnično najpopolnejših didžejev, njegova produkcija, s katero se spretno suka med klubsko alternativo in MTV-ju prijaznim popom pa je neusahljiv vir plesnih himen. Nanje prisegajo tako tehno in house didžeji kot ljubitelji progresivnega in elektro zvoka. Z njegovo pomočjo so se na lestvice vrnili Eurythmics (Sweet Dreams), Bronski Beat (Why), Moby (Raining Again), Metallica in drugi velikani svetovne pop scene, zato ne preseneča, da je med najbolj iskanimi remikserji. K nam se vrača prvič po nepozabni DiscoNautici 2006.

JAMES HOLDEN (www.cocoon.net, Border Community) UK
"Wunderkindu" otoškega progresivnega minimala se ljubitelji žanra klanjajo od začetka tisočletja, ko je kot 19-letni mulec izdal dvojni singel Horizons / Pacific, kasneje pa dokončno definiral žanr s produkcijo A Break In The Clouds. Zadnja leta je širšo plesnoelektronsko sceno zaznamoval tudi kot zelo iskan in uspešen remikser ter šef žlahtne založbe Border Community, s katero je med zvezdnike glasbenega podzemlja med drugimi izstrelil Nathana Faka (The Sky was Pink in Outhouse z albuma Drowning In a Sea of Love) duet Extrawelt (Soopertrack), ki smo ga gostili na lanskem Dnevu elektronike ter Pettra (Some Polyphony). Čeprav je njegov album Idiots Are Winning izšel že leta 2006, ga je več ključnih medijev izpostavilo kot eno najvplivnejših elektronskih izdaj v minulem letu. Skratka, James Holden prihaja na WoodShock kot težko pričakovan grižljaj za vse, ki so že prodali dušo Plemenu 1605.

SEBASTIEN LEGER (Mistakes Music, www.sebastienleger.net) FR
Produkcija akademsko izobraženega tolkalca in pianista iz družine poklicnih glasbenikov - na pota pojočega vinila ga je med drugim speljal Ian Pooley, gost prihajajoče DiscoNautice - je v zadnjih letih bogato prisotna na slovenskih plesiščih, z obdelavo detroitske klasike (Knights of the) Jaguar pa je že serviral tudi svoj prvi letošnji megahit. Če na Sebastiena doslej niste bili pozorni, ga začnite odkrivati s skladbo Aqualight (skupni projekt s Chrisom Lakom), albumom Planets s konca lanskega leta in EP-jem Bug. V njegovi glasbi boste zagotovo odkrili vsaj toliko elementov čikaškega housa kot detroitskega tehna in ugotovili, da so Francozi sposobni pridelovati še kaj drugega kot dobra vina in plesnive, pardon, žlahtne sire ter spevne plesne pop uspešnice za tetke petke.

ROBERT NATUS vs ARKUS P (Bitshift, Friendly Fire, Abstract) GER - live PA!
Robert Natus je 27-letnik iz okolice Hamburga, ki smo ga eno olimpijado nazaj spoznali prav v navezi s kolegom Arhusom. Takrat sta nas osvojila z latinsko obarvanim tehno hitom Hardcore Salsa, najbolj prodajanim nemškim vinilom leta nič-štiri, ki se je s pomočjo vplivne klubske založbe Kontor povzpel celo na uradno nemško prodajno lestvico. Robert sicer pravi, da mu je veliki met uspel s skladbo, ki je precej netipična za njegov izraz, a z uspešnico Manner of Death in celotnim albumom Straight se je jeseni 2005 dokončno utrdil kot eden vodilnih nemških hard ass tehnologov. Kot zanimivost dodajmo, da se v Slovenijo vrača s svežo izdajo Endless Sequence, na kateri se na trenutke spet spogleduje z južnoameriškimi glasbenimi vzorci.
Oba mojstra sta sicer že nastopala v Sloveniji, a bo njun tokratni dvoboj v živo zagotovo nekaj posebnega. Arkus je prepričan v to: "Najina sodelovanja so vedno nekaj posebnega. Kar pride iz zvočnikov je spontan preplet najinih glasbenih vplivov in idej. Kot glasbenika se zelo razlikujeva in tudi najin način dela je drugačen, a kadar se srečava v studiu ali za gramofoni ustvariva izjemne zgodbe."


FERGIE (Excentric, www.djfergie.co.uk) UK
Kot številni veliki globalni gramofonski mojstri, se je tudi Severni Irec, ki že dolgo prebiva in deluje predvsem na sosednjem otoku, pred kratkim odločil za radikalen rez v svoji karieri: odvrgel je šampionski pas, se upokojil kot nesporni kralj otoške hard house scene in, če se izrazimo z nekaj pesniške širine, začel igrati glasbeni ping pong. Njegov status med novovalovskimi električarji še ni primeren preteklemu pedigreju, a podpora vplivnih etiket kot je bavarska Craft Music kažejo, da mu talenta kljub zgodnjemu in dolgoletnemu razdajanju - v klube ga je že z enajstimi leti vpeljal kar oče, njegov mentor v Angliji pa je bil legendarni Tony De Vit - še ni zmanjkalo. Če vas ne bo prepričalo nič drugega, boste Robertu mogoče prisluhnili, če vam izdamo, da je tudi eden redkih izbrancev med vodilnimi otoškimi didžeji, ki so mu zaupali lastno oddajo na BBC-jevem Radiu 1.

O.B.I. vs LUKAS (Distorted, Hardwork, Trivial Musik) GER / BRA
Izkušnje prekaljenih vever'c nas učijo, da je soočenje nemškega in brazilskega gramofonskega bojevnika najboljše kar lahko ta hip ponudi hard ass techno scena. Ker sta Lukas in O.B.I. rezultate kresanja svojih idej že uspešno odtisnila tudi v vinil, so pričakovanja toliko večja. Potem ko je zaznamoval sceno v domačem Sao Paulu, se je Lukas v Evropo prebil ob podpori DJ Rusha in Marka Remusa, pri ustvarjanju glasbe pa je sodeloval tudi s Torstenom Kanzlerjem in še enim našim starim znancem, ki nas nikoli ne pusti hladnih, Tobiasom Lükejem - ki pa je pravzaprav ista oseba kot O.B.I..

RICARDO TOBAR (www.cocoon.net, Border Community) CHI
Če zgodovino plesne elektronike preslikamo na zgodovino našega planeta, potem lahko mirno zapišemo, da je Sven Väth pravi dinozaver tehno kulture. A njegov glasbeni imperij Cocoon še nikoli ni bil tako vpliven kot je zadnja leta. Svena in ekipo odlikuje izjemen nos za odkrivanje talentov. Podobno kot duet Extrawelt sta tudi Čilenca Ricarda Tobarja izvohala skoraj sočasno z Jamesom Holdenom, ki bo mladega obsedenca z melodijo in hrupom pospremil na slovenski premieri. Riki je sicer šolan glasbenik in glasbeni tehnik, ki se s komponiranjem ukvarja nekaj let, jeseni pa je z uspehom splavil prvenec El Sunset.

KILLSWITCH vs RESET (Ngoht Cska) HUN
Killswitch, ustanovitelj organizacije New Generation of Hard Techno, je v hard ass tehno vode zaplul navdahnjen s podobo in zvokom DJ Rusha, zato ne preseneča, da je tudi njegova glasbena mešanica zgrajena na hitrih, umazanih, trdih, a vseeno zelo melodičnih ploščah. Z Resetom, produkcijsko močnejšim členom dueta, ki ga poznavalci madžarske scene cenijo tudi po kanček boljši tehniki vrtenja, sta se spoznala pred štirimi leti in kmalu začela sodelovati tako v studiu kot za gramofoni. S kvalitetno produkcijo sta nase najprej opozorila prav Rusha, ob Svenu Wittekindu pa jima je pri prebijanju na mednarodno sceno odločilno pomagal tudi duet Pet Duo.

LENNY DEE (Industrial Strength) USA
Brooklynski razgrajač, pionir newyorškega tehna, ki je s Frankiejem Bonesom pustil pečat tudi na otoški rejverski sceni, predvsem pa eden od utemeljiteljev hardcore tehna, si je z dosedanjimi nastopi na sončni strani Karavank priboril sloves krotilca plošč z neverjetno energijo. Glasbeni samouk se je kasneje formalno izšolal za studijskega tehnika, kar mu je odprlo vrata v cenjeni studio Skyline, kjer je spoznal Nila Rodgersa (šef skupine Chic, močno vpleten v uspehe Madonne, Davida Bowieja, Duran Duran, Boba Sinclara …), kasneje pa je bil njegov mentor Arthur Baker, s katerim sta na producirala glasbo tudi za skupino New Order. V Evropo je Lenny začel zahajati v času angleškega Poletja ljubezni, eksplozije happy hardcora, ki je odločilno vplival na njegov kasnejši glasbeni okus. Kot producent se podpisuje pod žanrsko zelo raznolike plošče, a ključni klubski mediji ga častijo predvsem kot verjetno največjega mojstra trdega tehna na svetu.

OGI (Beast Music, Submissions) CRO
Mednarodno dobro uveljavljeni prvak reške tehno scene iz ekipe Energetica je zaradi močnih prijateljskih vezi in pogostih gostovanj že praktično naš didžej. Svoj talent razdaja na vodilnih svetovnih hard tehno založbah, sceno pa kultivira tudi s pomočjo valov Radia Crikvenica. S C.A.R.-jem Danielom Gloomyjem sta leta 2005 zagnala skupno etiketo Beast Music, s katero promovirata mlade upe evropske hard ass tehno scene.

ARIEL G (Behold Recordings) USA
Glasbenika, didžeja in založnika z juga Floride, smo začeli v naših koncih spoznavati lani, ko se je prvič ustavil pri nas in nas osvojil s svojim toplim plesnim zvokom. Kot malo bolj progresiven glasbeni selektor je odločen, da bo občinstvo v Miamiju navadil poslušati še kaj drugega kot vedno enake sete zgrajene na elektronskem in plemenskem housu. Etiketa Behold Music, pri kateri je te dni izšel tudi prvenec slovenskega projekta Zero Absence, je danes ena najbolj čislanih v floridskem glasbenem podzemlju.

SASHA CARASSI (Globox, Capsula, Plastic Rules) IT
TONY MATT (Globox, Playmob, ilinfactmusic.com) IT
Najboljše, kar se je kreativno v zadnjih letih (sploh lahko) pripetilo italijanski sceni, je recesija velikih založb in vplivnih radiev. Diskotečna scena se je ob tem razsula, klubsko podzemlje pa danes, po nekaj letih tihega brbotanja, kar razganja od svežine. Tudi poznavalci scene sploh ne morejo več slediti vsem odličnim izdajam napol anonimnih mladičev in prekaljenih mojstrov. Na WoodShocku bomo gostili dva velika upa novega italijanskega (napolitanskega) zvoka, ki nadgrajuje izročilo Marca Carolle, Maura Picotta, Joya Kitikontija in drugih velikanov laškega tehna.

JANI SCHRANZ - Prvič v živo!
"International Man of Mistery", "Umetnik, ki je rešil hardcore", "Der Hard Ass Hochstapler des Jahres", "Majka najvećeg jugoslovenskog velikana posle Tita bila je Hrvatica!", so le nekateri najudarnejši naslovi iz svetovnih medijev, ki pričajo o priljubljenosti ter kontroverznosti lika in dela glasbenega guruja Janija Schranza. Človek, ki je prvi WoodShock zaznamoval kot napovedovalec vremena (pozorno oko bo ob ogledu videa mogoče zaznalo, da je Jani pri podjetju Pro Plus za kuliso najel Roberta Erjavca) je letos osrednjo areno izbral za debitantski nastop v živo. Ker je njegova podoba skrbno varovana skrivnost, znana le posvečenim članom elektronske scene, bo fotografiranje strogo prepovedano. Opozarjamo vas, da imajo redarji vsa pooblastila, da obiskovalce, ki bodo kršili to prepoved, pospremijo s prizorišča in jim ne dovolijo ponovnega vstopa na prireditev.

 

Avtor: FM

Objavljeno: