HENRIK SCHWARZ, HOUSE VELIKAN, PRVIČ V SLOVENIJI

Četrti in hkrati zadnji Dance & Disorder večer to sezono bo v Klubu K4 postregel z bržkone najbolj iskanim in lovljenim glasbenim "prerokom", Henrikom Schwarzem. Veteran nemške elektronske glasbene srenje si je z vztrajnim in dolgoletnim delom pridobil status enega sodobnih velikanov (deep) house glasbe, njegovo gostovanje pa gotovo predstavlja enega vrhuncev klubske sezone pri nas.

Henrik Schwarz pravi, da je afriška glasba zanj osnova vse glasbe, saj prihaja globoko iz bistva človeka in ima neverjetno zmožnost združevanja ljudi. Slednja odlikuje tudi Henrika, saj tako obiskovalci klubov in festivalov kot kritiki in celo ljudje izven krogov plesne glasbe po vsem svetu z navdušenjem sprejmejo vse, kar ustvari bodisi kot producent v studiu bodisi v živo. Da, Schwarz v zadnjem času nastopa predvsem kot live-act, v okviru katerega z laptopom (podobno kot njegovi jazz vzorniki) improvizira in spravlja v delirij prepotene plesalce. Njegovi mešanici jackin, deep, funk in jazz housa z neusmiljenimi in v jedro prodirajočimi baslinijami se namreč ni mogoče upreti. Prenosni računalnik je začel za nastope uporabljati med prvimi, še pred poplavo "laptop" glasbenikov – najprej v podporo klasičnemu DJ setu, kmalu pa je v svojem pionirskem duhu povsem presedlal na uporabo računalnika za didžejanje in žive nastope.

V produkcijske vode ga je sicer zaneslo predvsem za potrebe njegovih lastnih nastopov, a že nad njegovo prvo uradno izdajo se je navdušil Gilles Peterson in izdaja Supravision EP je Schwarza popeljala tudi na pota produkcijske slave. S svojo naslednjo izdajo, vplivnim komadom Chicago, je ponovno premikal meje, saj skladbe ni posnel v studiu, temveč je izdal kar odlomek s svojega živega nastopa. Tudi njegov naslednji album je bil za elektronskega glasbenika nenavaden, saj je v njem združil obe stvari, zaradi katerih je tako znan – izvrsten eklekticizem, ki mu ne manjka občutka za plesišče, in odlične remikserske sposobnosti ter za založbo !K7 izdal živi album, naslovljen preprosto: Live. Letos pa je, skupaj s kolegi z založbe Innervisions, dvojcem Ame in Dixonom (oboji so že bili gostje Dance&Disorder večerov), izdal kompilacijski album The Grandfather Paradox, ki ga sami opišejo kot popotovanje skozi 50 let zgodovine minimalistične glasbe, na katerem raziskujejo minimalizem kot koncept. V njegovem okviru povezujejo house in techno s pionirsko minimal(istično) glasbo vseh žanrov, denimo glasbo Steve Reicha, Conrada Schnitzlerja, Patricka Moraza...
Za mojstra spontanega, živega grajenja kompleksnih glasbenih fragmentov, pri čemer se nenehno se spogleduje z in črpa iz jazza, niti ni čudno, da je kmalu postal tudi eden najbolj iskanih remikserjev. Leta 2006 je na najboljši možen način izkoristil priložnost založbe !K7, da posname naslednji album iz serije DJ Kicks, in posnel miks, v katerem je namesto nizanja trenutnih plesnih hitov združil tako pozabljene klasike kot večne hite in trenutne uspešnice, predvsem pa mu je v smiselno celoto uspelo spraviti tako različne glasbenike, kot so Moondog, Drexcya, James Brown, Arthur Russel, Coldcut in Marvin Gaye.

Kljub odlični produkciji pa je Henrika Schwarza v vsej njegovi glasbeni veličini najbolje izkusiti v živo in v takšni izvedbi ga bomo po dveh letih vztrajnega dogovarjanja in potrpežljivega čakanja končno imeli priložnost videti, slišati in doživeti na domačih tleh na velikonočni petek, 10. aprila, kje drugje, kot v Klubu K4.

 

Avtor: K4

Objavljeno: